Menu

Uživatel

Anketa

Je princip bezkontaktní elektroosmózy funkční ?
Počet hlasů: 131

Odkazy

Pagerank

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

About you

Kategorie: Články a informace

Elektroosmóza II.

Elektroosmóza II.Z důvodu velkého zájmu o tento druh bezkontaktního vysoušení jsem se rozhodl rozšířit článek. Hlavním důvodem je seznámit Vás jak je možné zařízení vyrobit a hlavně další zkušenosti z užíváním. Nic to nemění na faktu, že jsem k tomuto způsobu vysoušení stále dost skeptický. Ale třeba mě zkušenosti ostatních přesvědčí o opaku. o

Úvod

Problematikou vysoušení budov se lidstvo zaobírá již několik desítek let.

Existují dvě skupiny způsobů vysoušení:

  1. Destruktivní - to jsou známé metody, kdy je nutné podřezání domu
  2. Nedestruktivní - do této kategorie spadají právě elektroosmózy.

Elektroosmózy se dále dělí podle principu svojí funkce (např.: Galvanoosmóza,Pasivní elektroosmóza, aktivní elektroosmóza, kompenzační metoda, atd.)

 

Princip

Pojem elektroosmóza je znám již od roku 1807, kdy ji objevil moskevský profesor F.F. Reuss. Je to převod kapaliny (elektrolytu) porézním materiálem vlivem stejnosměrného elektrického pole.

princip elektroosmozy

Profesor Reuss připojil stejnosměrný proud do U-trubuce s vodou, kde v jejím ohbí byl křemenný prach (2). Zjistil, že hladiny nejsou ve stejné výšce a to bylo proti zákonu o spojených nádobách. U minusové elektrody (katody) byla hladina mnohem výšše než u plusové elektrody (anody). Tento jev se nazývá ElectroOsmotic Flow (EOF).

Mnoho elektroosmóz využívá tento jev tak, že podloží domu je katdoda a jednotlivé zdi jsou pomocí elektrod připojeny na anodu stejnosměrného zdroje. Tato metoda má však nevýhodu, působením vlhkosti ve zdi (obsahuje soli a kyseliny) se snižuje účinnost elektrod. Dále pak účinnost snižují i různá potrubí a armatury ve zdech.

Z toho důvodu různí výzkumníci v 70.letech 20. století začali experimentovat s bezkontaktí elektroosmózou.

Nás tedy bude nejvíce zajímat elektrofyzikální bezelektrodové vysoušení zdiva pomocí generátoru pulzů.

pozn.: Stále nemohu uvěřit, že tato metoda může fungovat, ale četl jsem několik studií, ketré tuto metodu nepotvrzují, ale ani nevyvracejí. Každopádně záměr tohoto článku je, abyste jako uživatelé přispěli do diskuze svými zkušenostmi.

 

Popis zařizení

Princip je tedy takový, že pomocí špičkových impulzů z generátoru, změníme potenciál zdi na kladný vůči zemi, která je záporná. Tím by mělo dojít k elektroosmotickému jevu. Kdy bude vlhkost odcházet zpět do země.

Uvedené zařízení má údajně dosah v okruhu 12m. Já to nemám nijak změřené, je to udávaný dosah. Zde opět prosím o vaše zkušenosti.

 

Blokové schéma zapojení:

Blokové schema elektroosmozyObr 2.: Blokové schéma

Jako generátor lze použít jakýkoliv kmitavý obvod, například multivibrátor pomocí tranzistorů, nebo nejjednodušeji pomocí časovače 555, který bude zapojen v astabilním režimu. Kmitočet musí být nastaven na 200Hz.

Derivační člen je klasické zapojení rezistoru a kondenzátoru, tato část obvodu derivuje vstupní signál. To znamená, že na vstupu je obdélníkový signál a na výstupu jsou jehlové pulzy, jejichž šířku lze měnit změnou velikosti odporu. Tím tedy ovliňujeme dobu buzení cívky.

Někteří výrobci elektroosmóz spojují tyto dva bloky (generátor,derivační člen) v jeden blok. Tímto blokem je mikroprocesor. Tím se rozšíří možnosti - dodatečné měření vlhkosti, ruzné displaye, zobrazovače, zkrátka parádičky:-), které ale na danou funckci nemají nějaký pozitivní vliv. A samozřejmě je možné naprogrogramovat jak generátor, tak derivátor.

Poslední člen je zesilovač, opět v tomto případě postačí katalogové zapojení nějakého výkonového tranzistoru. V tomto případě doporučuji tranzistor až do 700V a proud min.1,5A. Je to proto, že na výstupní cívce se indukuje napětí a to může být ve špičkách až 600V. pozn.: už mě to díky mojí neopatrnosti párkrát nakopalo:-)

Jako aktivní prvek je vyzařovací cívka, může být téměř jakéhokoliv provedení. Buď vzduchová nebo s jádrem. Výsledná cívka musí mít minimální indukčnost 24mH a odpor okolo 15ohmů. Já používám cívku s feritovým jádrem a průměr drátu 0,2mm. Feritové jádro je tam kvůli zvýšení indukčnosti. Je s tím velký problém, už skoro žádný výrobce nevyrábí tak dlouhá feritová jádra, která jsou pro tuto cívku nezbytná.

Výroba

Základem je cívka, je nutné mít závity dostatečně utažené a případně zpevněné (dříve se na toto používal vosk), když dojde k uvolnění drátu, začne cívka hodně bzučet. Na funkci to sice nemá vliv, ale pokud je elektroosmóza například v obýváku, tak to asi není zrovna příjemné.

Dále pak plošný spoj, ten vyrábím pouze fotocestou a leptám v kyselině (kyselina chlorovodíková a peroxid vodíku) je to poměrně drahý způsob výroby DPS, ale výslední plošný spoj vypadá hezky. Momentálně experimentuji i s gravírkou nebo frézou na DPS. Osazování součástkami je čistě ruční dřina :-).

Pak se vším do krabičky, připojit zdroj, oživit, nastavit a hurá na vysoušení.

plošný spoj elektroosmózaObr.3.:DPS soušástky elektroosmózyObr.4.:Součástky

Oživení

Oživení samotného zařízení je bez větších problémů. Vše by mělo fungovat po připojení napájení (12V min.1A). Do cesty kladného napájecího kabelu připojuji pojistkové pouzdro s pojistkou 800mA. Z důvodu jištění zařízení. Díky ochranné diodě a pojistce nemůže dojít k náhodnému přepólování zařízení. K oživení je dobré použít osciloskop a zkontrolovat všechny průběhy signálu za všemi bloky viz.: obrázek 2.

 

elektro laboratořObr.5.:Laboratoř

signály elektroosmózy Obr.6.:Průběhy

průběh na cívce Obr.7.:  Cívka

Na obrázku 6 jsou vidět jednotlivé signály, žlutý je přímo na cívce, modrý je za derivačním článkem a konečně růžový je výstupní signál z generátoru, ten je nutné nastavit na 200Hz. Obrázek 7. znázorňuje zvětšený signál na cívce, je zde vidět špičkové napětí až 500V a několik zákmitů o frekvenci v řádech MHz.

 

použití elektroosmózy

Závěr

Stále platí, že jsem k tomuto zařízení velmi skeptický. Pokud si o něj někdo zažádá, rád ho vyrobím. Jelikož je to poměrně pracná činnost a součástky (obzvláště ferity) jsou poměrně drahé je cena okolo 2000kč. Přesnou aktuální cenu sdělím na základě emailové poptávky. V žádném případě nikomu nebudu nalhávat, že to opravdu vysouší.Pokud někdo bude provozovat toto zařízení v žádném případě neručím za případné škody na zdraví či majetku. Tento článek má pouze informativní charakter, proto experimentování s podobným zařízením je na vlastní nebezpečí.

 


Parametry:

Napájení: 12V 1A

Stupeň krytí: IP40 (vniknutí do zařízení pouze pomocí nástroje, neodolává vodě)

Okruh působení: 12m

Provozní teplota: 0°C - +40°C (testováno)

Použití: Zavěšením na stěnu nebo volně položený


 

Pokud již někdo podobné zařízení vlastníte, pište prosím do diskuze své zkušenosti. Nebo mi můžete zaslat zkušenosti na mail a já je začlením do článku, děkuji.

Případné dotazy k zařízení pište na můj email.

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Strana:  1 2 3 4   další »
, Pristroj odpovědět
avatar
Dobrý deň.
Mal by som záujem o tento prístroj. Aká by bola jeho cena? Kontakt na mňa
igor.pazdera@gmail.com
Budem Vám velmi vďačný
, Zajem o pristroj odpovědět
avatar
Dobry den,
rad bych se zeptal na na moznost zakoupeni vašeho pristroje, dále pak jak na cenu a termin dodani. Také, pokud by to bylo mozne, bych rad poprosil o tel.kontakt, na par detailu ohledne funkce bych se chtěl zeptat.
Email na me je eis.p@seznam.cz

Predem dekuji za odpověď

Pavel Eis
, zájem o přístroj odpovědět
avatar
dobrý den měl bych zájem o ceně a vyzkoušení zařízení k vysoušení zdiva. děkuji. keprt52@seznam.cz
, Dotaz odpovědět
avatar
Dobrý den, měl bych zájem o vaše zařízení.
Můžete mi prosím napsat bližší informace o ceně a orientační dobu dodání? ikovar@sokolovna.com
Děkuji
, dotaz odpovědět
avatar
Dobrý den, prosím Vás, jakou máte zpětnou odezvu, měl bych o Váš přístroj také zájem. předem děkuji za informace a také info o ceně spekus@seznam.cz
, Zdravím odpovědět
avatar
dnes jsem instaloval uvedený přístroj, rozhodně tady na fóru budu průběžně informovat o tom, zda foto funguje.
odpověděl(a)
avatar
Jak jste spokojený s přístrojem?
, prosím, rád bych koupi odpovědět
avatar
Dobrý den, právě jsem měl konzultanta z jedné firmy na vysoušení. Cena přes 50 000Kč. Měl bych velký zájem, si jej koupit od vás.
děkuji Aleš Řepka
alesrepka@gmail.com
, Zájem o krabičku odpovědět
avatar
Dobrý den, o tuto technologii mám již delší dobu zájem, ale zatím jsem neměl odvahu koupit drahý "originální" přístroj v hodnotě Cca 30 tis. Kč. Proto bych rád koupil tento přístroj. Můžete mi prosím napsat jeho finální cenu na email? Popřípadě, pokud by chtěl někdo napsat nějakou osobní recenzi, budu jen rád.
Děkuji.

Radek Ch. chovanecr@seznam.cz 1 5
, zájem o přístroj odpovědět
avatar
Dobrý den, měl bych zájem o vaše zařízení.
Můžete mi prosím napsat bližší informace o přístroji, jeho cenu a orientační dobu dodání? pecavav@seznam.cz
Děkuji
, elektroosmóza odpovědět
avatar
Mám zájem o přístroj, kolik stojí děkuji
, Koupim odpovědět
avatar
Koupím tuto mašinku. Můžete mi ji nabídnout i vy, komu to nezabralo... Domluvíme se, děkuji. cego@email.cz
, funguje to? odpovědět
avatar
Můžete prosím někdo co zařízení koupil napsat zda to funguje?Všichni objednávají,ale nikdo už se neozívá jak to (ne)pomohlo
, objednávka odpovědět
avatar
Dobrý den, objednávám u Vás 1 ks přístroje na elektroosmózu. Prosím Vás o cenovou nabídku a možný termín dodání.
h.h.50@seznam.cz
, Poptávka odpovědět
avatar
Dobrý den, mám zájem o Váš přístroj. Prosím Vás o cenovou nabídku a možný termín dodání. Předem moc děkuji. trabantolog@seznam.cz
, dotaz odpovědět
avatar
Dobrý den bylo by možno objednat toto zařízení Elektroosmóza a za jakou cenu.
Mockrát děkuji za odpověď Stejskal stejskal.z@seznam.cz
, - odpovědět
avatar
Dobrý den,mám zájem o Váš přístroj.Prosím o cenovou nabídku a termín dodání.
fojtikovic@seznam.cz
, Poptavka odpovědět
avatar
Dobrý den,mám zájem o Váš přístroj.Prosím o cenovou nabídku a termín dodání.
pasta99@seznam.cz
Dekuji Pastorek
, prodej odpovědět
avatar
Dobrý den,
pokud by měl někdo zájem, prodám 1 ks zařízení na elektroosmozu (vyrobeno autorem této stránky). Cena 1000 Kč. Prodávám z důvodu stěhování do nového domu. Přístroj funguje dobře - v kritickém místě byla na zdi plíseň cca do půl metru nad zemí a po instalaci přístroje zmizela (cca do měsíce). Celkově zeď je nyní suchá.
Pokud by měl někdo zájem, ozvěte se na hascak@seznam.cz
odpověděl(a)
avatar
Dobrý den,mám zájem o zařízení.
Děkuji za odpověď
odpověděl(a)
avatar
Dobrý den, mělkých zájem o vámi nabízené zařízení.Děkuji za info jestli je stále volné.
Romaskano@icloud.com
odpověděl(a)
avatar
Dobrý den, měl bych zájem o vámi nabízené zařízení. Je ještě k mání. email. deividius@seznam.cz
odpověděl(a)
avatar
Dobrý den,
pokud ještě vlastníte nabízený přístroj na odvlhčení bytu, ráda ho od vás odkoupím - kontakt krcmova.vera@seznam.cz
, Dosah odpovědět
avatar
Ahoj,

má prosím někdo zkušenosti s tím dosahem? zda je to schopné třeba vysušit klep 4*4?
, Poptavka. odpovědět
avatar
Zapoměl jsem na email.dodes55@azet.skProsím napíšte mi taky cenu za přístroj.Ďekuji.

Strana:  1 2 3 4   další »
„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich