Menu

Uživatel

Anketa

Je princip bezkontaktní elektroosmózy funkční ?
Počet hlasů: 146

Odkazy

Pagerank

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

About you

Kategorie: Články a informace

Elektroosmóza II.

Elektroosmóza II.Z důvodu velkého zájmu o tento druh bezkontaktního vysoušení jsem se rozhodl rozšířit článek. Hlavním důvodem je seznámit Vás jak je možné zařízení vyrobit a hlavně další zkušenosti z užíváním. Nic to nemění na faktu, že jsem k tomuto způsobu vysoušení stále dost skeptický. Ale třeba mě zkušenosti ostatních přesvědčí o opaku. o

Úvod

Problematikou vysoušení budov se lidstvo zaobírá již několik desítek let.

Existují dvě skupiny způsobů vysoušení:

  1. Destruktivní - to jsou známé metody, kdy je nutné podřezání domu
  2. Nedestruktivní - do této kategorie spadají právě elektroosmózy.

Elektroosmózy se dále dělí podle principu svojí funkce (např.: Galvanoosmóza,Pasivní elektroosmóza, aktivní elektroosmóza, kompenzační metoda, atd.)

 

Princip

Pojem elektroosmóza je znám již od roku 1807, kdy ji objevil moskevský profesor F.F. Reuss. Je to převod kapaliny (elektrolytu) porézním materiálem vlivem stejnosměrného elektrického pole.

princip elektroosmozy

Profesor Reuss připojil stejnosměrný proud do U-trubuce s vodou, kde v jejím ohbí byl křemenný prach (2). Zjistil, že hladiny nejsou ve stejné výšce a to bylo proti zákonu o spojených nádobách. U minusové elektrody (katody) byla hladina mnohem výšše než u plusové elektrody (anody). Tento jev se nazývá ElectroOsmotic Flow (EOF).

Mnoho elektroosmóz využívá tento jev tak, že podloží domu je katdoda a jednotlivé zdi jsou pomocí elektrod připojeny na anodu stejnosměrného zdroje. Tato metoda má však nevýhodu, působením vlhkosti ve zdi (obsahuje soli a kyseliny) se snižuje účinnost elektrod. Dále pak účinnost snižují i různá potrubí a armatury ve zdech.

Z toho důvodu různí výzkumníci v 70.letech 20. století začali experimentovat s bezkontaktí elektroosmózou.

Nás tedy bude nejvíce zajímat elektrofyzikální bezelektrodové vysoušení zdiva pomocí generátoru pulzů.

pozn.: Stále nemohu uvěřit, že tato metoda může fungovat, ale četl jsem několik studií, ketré tuto metodu nepotvrzují, ale ani nevyvracejí. Každopádně záměr tohoto článku je, abyste jako uživatelé přispěli do diskuze svými zkušenostmi.

 

Popis zařizení

Princip je tedy takový, že pomocí špičkových impulzů z generátoru, změníme potenciál zdi na kladný vůči zemi, která je záporná. Tím by mělo dojít k elektroosmotickému jevu. Kdy bude vlhkost odcházet zpět do země.

Uvedené zařízení má údajně dosah v okruhu 12m. Já to nemám nijak změřené, je to udávaný dosah. Zde opět prosím o vaše zkušenosti.

 

Blokové schéma zapojení:

Blokové schema elektroosmozyObr 2.: Blokové schéma

Jako generátor lze použít jakýkoliv kmitavý obvod, například multivibrátor pomocí tranzistorů, nebo nejjednodušeji pomocí časovače 555, který bude zapojen v astabilním režimu. Kmitočet musí být nastaven na 200Hz.

Derivační člen je klasické zapojení rezistoru a kondenzátoru, tato část obvodu derivuje vstupní signál. To znamená, že na vstupu je obdélníkový signál a na výstupu jsou jehlové pulzy, jejichž šířku lze měnit změnou velikosti odporu. Tím tedy ovliňujeme dobu buzení cívky.

Někteří výrobci elektroosmóz spojují tyto dva bloky (generátor,derivační člen) v jeden blok. Tímto blokem je mikroprocesor. Tím se rozšíří možnosti - dodatečné měření vlhkosti, ruzné displaye, zobrazovače, zkrátka parádičky:-), které ale na danou funckci nemají nějaký pozitivní vliv. A samozřejmě je možné naprogrogramovat jak generátor, tak derivátor.

Poslední člen je zesilovač, opět v tomto případě postačí katalogové zapojení nějakého výkonového tranzistoru. V tomto případě doporučuji tranzistor až do 700V a proud min.1,5A. Je to proto, že na výstupní cívce se indukuje napětí a to může být ve špičkách až 600V. pozn.: už mě to díky mojí neopatrnosti párkrát nakopalo:-)

Jako aktivní prvek je vyzařovací cívka, může být téměř jakéhokoliv provedení. Buď vzduchová nebo s jádrem. Výsledná cívka musí mít minimální indukčnost 24mH a odpor okolo 15ohmů. Já používám cívku s feritovým jádrem a průměr drátu 0,2mm. Feritové jádro je tam kvůli zvýšení indukčnosti. Je s tím velký problém, už skoro žádný výrobce nevyrábí tak dlouhá feritová jádra, která jsou pro tuto cívku nezbytná.

Výroba

Základem je cívka, je nutné mít závity dostatečně utažené a případně zpevněné (dříve se na toto používal vosk), když dojde k uvolnění drátu, začne cívka hodně bzučet. Na funkci to sice nemá vliv, ale pokud je elektroosmóza například v obýváku, tak to asi není zrovna příjemné.

Dále pak plošný spoj, ten vyrábím pouze fotocestou a leptám v kyselině (kyselina chlorovodíková a peroxid vodíku) je to poměrně drahý způsob výroby DPS, ale výslední plošný spoj vypadá hezky. Momentálně experimentuji i s gravírkou nebo frézou na DPS. Osazování součástkami je čistě ruční dřina :-).

Pak se vším do krabičky, připojit zdroj, oživit, nastavit a hurá na vysoušení.

plošný spoj elektroosmózaObr.3.:DPS soušástky elektroosmózyObr.4.:Součástky

Oživení

Oživení samotného zařízení je bez větších problémů. Vše by mělo fungovat po připojení napájení (12V min.1A). Do cesty kladného napájecího kabelu připojuji pojistkové pouzdro s pojistkou 800mA. Z důvodu jištění zařízení. Díky ochranné diodě a pojistce nemůže dojít k náhodnému přepólování zařízení. K oživení je dobré použít osciloskop a zkontrolovat všechny průběhy signálu za všemi bloky viz.: obrázek 2.

 

elektro laboratořObr.5.:Laboratoř

signály elektroosmózy Obr.6.:Průběhy

průběh na cívce Obr.7.:  Cívka

Na obrázku 6 jsou vidět jednotlivé signály, žlutý je přímo na cívce, modrý je za derivačním článkem a konečně růžový je výstupní signál z generátoru, ten je nutné nastavit na 200Hz. Obrázek 7. znázorňuje zvětšený signál na cívce, je zde vidět špičkové napětí až 500V a několik zákmitů o frekvenci v řádech MHz.

 

použití elektroosmózy

Závěr

Stále platí, že jsem k tomuto zařízení velmi skeptický. Pokud si o něj někdo zažádá, rád ho vyrobím. Jelikož je to poměrně pracná činnost a součástky (obzvláště ferity) jsou poměrně drahé je cena okolo 2000kč. Přesnou aktuální cenu sdělím na základě emailové poptávky. V žádném případě nikomu nebudu nalhávat, že to opravdu vysouší.Pokud někdo bude provozovat toto zařízení v žádném případě neručím za případné škody na zdraví či majetku. Tento článek má pouze informativní charakter, proto experimentování s podobným zařízením je na vlastní nebezpečí.

 


Parametry:

Napájení: 12V 1A

Stupeň krytí: IP40 (vniknutí do zařízení pouze pomocí nástroje, neodolává vodě)

Okruh působení: 12m

Provozní teplota: 0°C - +40°C (testováno)

Použití: Zavěšením na stěnu nebo volně položený


 

Pokud již někdo podobné zařízení vlastníte, pište prosím do diskuze své zkušenosti. Nebo mi můžete zaslat zkušenosti na mail a já je začlením do článku, děkuji.

Případné dotazy k zařízení pište na můj email.

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Strana:  1 2 3 4 5   další »
, Dotaz na objednávku odpovědět
avatar
Dobrý den měl bych zájem o Váš přístroj na elektroosmozu. Prosím o kontakt a cenu přístroje a jak a kde zařízení objednat. Děkuji za odpověď Schovánek
email lubosschovanek@seznam.cz
, Objednávka odpovědět
avatar
Dobrý den, mám zájem o Váš přístroj na elektroosmózu. Prosím o kontakt jaká je cena a jak objednat na prchal@power-tech.cz
Děkuji
, Objednávka odpovědět
avatar
Dobrý den, mám zájem o Váš přístroj. Prosím o kontakt jak objednat na kalbac.j1@gmail.com
Děkuji
, objednávka odpovědět
avatar
Dobrý den, mám zájem o Váš přístroj. Prosím o kontakt na telefon 602742477 nebo na mejl Z.lasakova@seznam.cz Děkuji
, osmoza přístroj odpovědět
avatar
Dobrý den, měl bych zájem o jeden přístroj. Prosím o nabídku na rejca@volny.cz. Děkuji
, osmoza pristroj odpovědět
avatar
Dobrý den, mal by som záujem o prístro na elektroosmozu. kontakt matusf@gmail.com
Ďakujem
MF
, Elektroosmoza odpovědět
avatar
Dobrý den, měla bych zájem o zakoupení jednoho přístroje. Prosím o cenovou nabídku a dodací lhůtu. Děkuji jgalusova@seznam.cz
, Prodej přístroje odpovědět
avatar
Dobrý den, pakliže by měl někdo zájem, mohu prodat zařízení na elektroosmózu vyrobenou autorem této stránky 10/2019. Stěhuji se a v novém bytě přístroj nevyužiji. Cena 1500 Kč včetně poštovného. Můžete se ozvat na email: berankova.mon@gmail.com.
odpověděl(a)
avatar
Dobrý deň ,máte ešte ten prístroj ? Ďakujem
odpověděl(a)
avatar
Dobrý den, prodáno.
odpověděl(a)
avatar
Dobrý den, měl bych o Vámi nabízené zařízení zájem.
Sdělte mi prosím podrobnosti(způsob platby,balné....)na mail
jaracech@seznam.cz nebo tel.774 271 702
Děkuji ČECH
, Elektroosmoza odpovědět
avatar
Dobrý den,měla bych taky zájem o dva přístroje a jak dlouhá bude dodací lhůta!Děkuji můj email :v.bartosova7@seznam.cz
, Elektroosmoza odpovědět
avatar
Dobrý den,mám zájem o váš přístroj.Prosím o cenovou nabídku a termín dodání. Děkuji. vico.m@seznam.cz
, elektroosmoza odpovědět
avatar
Dobrý den,mám zájem o Váš přístroj.Prosím o cenovou nabídku a termín dodání.
hanastupkova15@seznam.cz
, Elektroosmoza odpovědět
avatar
Dobrý den,
Pokud je to ješte aktuální, měl bych zájem.
Taky bych poprosil informace.
Děkuji
velycko@seznam.cz
, - odpovědět
avatar
Dobrý den,
je to ještě aktuální?
Prosím info o ceně, případné dodací lhůtě.

Děkuji
edenbeast@seznam.cz
, Koupě přístroje odpovědět
avatar
Dobrý den,
Vyrábíte ještě přístroje? Pokud ano, měl bych zájem o koupi. Děkuji
odpověděl(a)
avatar
Přišla Vám někomu odpověď na objednání přístroje? Nebo nemáte někdo tel. kontakt? Diky
Martinparizek@seznam.cz
, Přístroj koupe odpovědět
avatar
Dobrý den psal jsem vám e-mail ale ještě stě mi neodpověděl. Chci se jen zeptat jestli přístroj ještě vyrábíte a jestli ano tak jestli i prodáváte. Děkuji
odpověděl(a)
avatar
Už mi pan odpověděl a jsme domluvený dekuji
, Přístroj na vysoušení odpovědět
avatar
Dobrý den, měl bych zájem o jeden přístroj i se zdrojem do zásuvky 230V, zároveň se chci zeptat, zda jde přístroj nastavit už ve výrobě. Kontaktujte mě prosím na :CHmelik.Karel@seznam.cz , děkuji Chmelik
, Koupe odpovědět
avatar
Dobry den,

Mel bych zajem o porozeni jednoho pristroje. Muzete mi prosim poslat platebni informace na jgotthans@feec.vutbr.cz? Predem mockrat dekuji.
, Koupě odpovědět
avatar
Dobrý den, měl bych zájem o koupení jednoho přístroje. Pošlete mi prosím platební údaje.
Děkuji
Martinparizek@seznam.cz
, Koupě přístroje odpovědět
avatar
Dobrý den,
prosím o 2ks přístrojů na elektroosmózu. Cenu a číslo účtu prosím na e-mail: dimitrov@crsplzen.cz
Děkuji.
, Koupě zařízení odpovědět
avatar
Dobrý den, mám zájem o vaše zařízení. Poprosím o cenovou nabídku na email b.hazuzova@seznam.cz
Děkuji.

Strana:  1 2 3 4 5   další »
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat