Menu

Uživatel

Anketa

Je princip bezkontaktní elektroosmózy funkční ?
Počet hlasů: 142

Odkazy

Pagerank

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

About you

Kategorie: Prakticky

Nasvícení foto-citlivé vrstvy na DPS

Nasvícení foto-citlivé vrstvy na DPSMetod přenášení masky cest na desku plošných spojů existuje celá řada. Dnes si popíšeme foto metodu, využívanou převážně v amatérských podmínkách

Myslím, že každý bastlíř, který si chtěl doma vytvářet DPS fotocestou narazil hned na základní problém. Čím to vlastně nasvítit.

Povrch běžně prodávaných desek je potažen citlivou vrstvičkou na ultrafialové záření. Ten, kdo má doma tzv. horské slunce je  bez problému a lze ho použít k nasvícení, ale v dost amatérských podmínkách. Pokud se mezi Vámi najde člověk, který svoji práci chce dělat  alespoň trošku profesionálně, určitě bude chtít nalézt lepší cestu. K tomu by Vám měl pomoci tento článek.

Ultrafialové záření se v průmyslu získává hlavně z vysokotlakých rtuťových nebo sodíkových výbojek. Ze kterých budu vycházet. Teoreticky by šla použít diskotéková UV lampa nebo žárovka, ale s tím zatím nemám žádné zkušenosti.(pozn.: Lze narazit i na LED diodové zdroje UV záření). Pokud se Vám některá s uvedených metod osvědčila, pošlete prosím své zkušenosti na můj e-mail. Zkoušel jsem různé výbojky typu úsporná žárovka atd., ale výsledek nebyl častokrát zrovna pozitivní. Ať už z důvodu, že vrstva na to nereagovala nebo nasvícení trvalo moc dlouho.

Ale vraťme se k rtuťovým výbojkám. Je možno zakoupit již hotovou lampu s rtuťovou výbojkou, ale já jsem se na internetu setkal jen se svítilnami okolo 300W a tomu taky odpovídala cena. Podle mého názoru, je lepší si ji sehnat po částech. A přistupme k nezbytné teorii o výbojkách. :-)

Rtuťové výbojky o příkonu 80, 125, 250 a 400 W jsou vysokotlaké světelné zdroje. Mají vnější baňku elipsovitého tvaru (obr. 1), po­krytou na vnitřní straně svítící látkou (luminoforem). V baňce je křemenný rtuťový hořák H, který obsahuje dvě elektrody hlavni El Es, jednu pomocnou Z, malé množství rtuti a vzácný plyn argon. Po zapnutí vznikne mezi hlavní elektrodou El a pomocnou Z doutnavý výboj; jeho teplem se vypařuje rtuť, jejíž páry učiní prostor mezi

 

 

Rtutova vybojka s luminoforem

                       Rtuťová výbojka s luminoforem

 

elektrodami El a Es vodivým. Po zážehu klesne napětí na svorkách výbojky a rozdíl mezi napětím sítě a napětím výboje se vyrovná tlumivkou Tl.     S přibývajícím vypařováním rtuti stoupá tlak jejich par, zvyšuje se také napětí na výbojce, až se dosáhne za 3 až 5 minut po zapnutí plného světelného toku. Provozní napětí 230 V může kolísat o plus minus 10 %.

Elektrický výboj vznikající mezi elektrodami se vyznačuje značně zúženým světelným obloukem vysokého jasu; oblouk je kromě vidi­telného světla., postrádajícího téměř úplně červené paprsky, ještě zdrojem neviditelného záření, jež po průchodu křemenným hořákem dopadá na vrstvu luminoforu, který je přemění na převážně červené viditelné světlo. Viditelné světlo hořáku se smísí s tímto červeným světlem, takže z vnější baňky výbojky vychází již světlo bílé, podobné přirozenému dennímu světlu.

Protože měrný výkon rtuťových výbojek v porovnání se žárovkami stejného příkonu ja asi trojnásobný, pomáhají tyto zdroje zvýšit velmi značně světelná standart stávajících světelných zařízení, a to bez zvýšení spotřeby elektrické energie. Následkem zapojení tlumivky je účiník cosφ=0,5, pro jehož zlepšení zapojujeme mezi přívody síťe kondenzátor K.

Jen pro doplnění -  komplet rtuťová výbojka + tlumivka lze zakoupit na: www.vapbransouze.cz

    Výroba zařízení pro nasvícení DPS :

   Na výrobu jsem použil kousky plechu a zbytky hliníkových profilů. Nejdůležitější část je lampa, jenž by měla být umístěna na stojanu, a bylo s ní možno pohybovat nahoru a dolu z důvodu nastavení intenzity osvitu. Nejsem příliš zručný na mechanické práce, tak mi s výrobou pomohl šikovný známý (Milan Vencovský, viz. obrázek) a tímto mu i děkuji. Myslím, že není třeba dlouhého vysvětlovaní, vše bude jasné z fotografií.

Momentálně mám lampu nastavenou tak, že ideální osvit trvá 7 minut. Viděl jsem na youtube i video, jak to nějaký křovák nasvěcuje na sluníčku 30 minut, to má nějaké nevýhody, u nás moc nesvítí, takže by se doba osvitu prodlužovala, a ta je už tak dlouhá jak týden před výplatou.    

Nasvecovacka zezadu NasvecovackaMilan Vencovsky

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.