Menu

Uživatel

Anketa

Je princip bezkontaktní elektroosmózy funkční ?
Počet hlasů: 127

Odkazy

Pagerank

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

About you

Kategorie: Teorie

AS-interface

AS-interfaceJedná se o již běžně používanou datovou sběrnici v průmyslu, a tak se na ni podíváme zblízka.

ASi "Actuator/Sensor Interface" neboli stručně ASinterface, AS-i, je mezinárodně zavedené označení pro systém aktuátorů a senzorů. Na trh byl uveden v roce 1994. Byl vyvinut převážně výrobci snímačů, jako jsou Balluff, Baumer, Elesta, Festo, ifm electronic, LEUZE electronic, Pepperl+Fuchs, SICK, Siemens, TURCK a Visolux. A společně formulovali sběrnicový systém pro propojení binárních senzorů a aktuátorů. Tento systém se vyvíjel v letech 1990 - 1994.

AS-Inetrface je systém master - slave s cyklickou posloupností výzev. V síti je jen jeden řídící Master. Postupně vyzívá všechny periferní účastníky =slavy podle jejich přiřazené adresy. Procedura cyklické posloupnosti výzev je přísně deterministická a chování systému je jednoduše předpovídatelné. Zařízení je napájeno a zároveň komunikuje po dvou vodičích. Tím se značně snižuje množství kabeláže v zařízení.

Telegramy AS-Inetrface jsou krátké, mají jednoduchou strukturu a především mají pevnou délku. V každém cyklu sče mezi mastrem a postupně každým slavem vymění 4 bity užitečných dat. To znamená, že pro probíhající řídící proces jsou mezi dvěma cykly aktuální data k dispozici jak v masteru tak i ve slavu. Informace o délce větší než 4 bity - (analogové údaje nebo parametrizační údaje)se vysílají automaticky, rozdělené v několika cyklech, podle příslušného profilu. Aktuální stav procesu je upravován v masteru a předáván do nadřazené řídící jednotky.

Doba cyklu (sběrnice při plném obsazení systému je 31 resp. 62 slavů) je cca 5 ms. To znamená že aktuální údaje jsou vysílány do nadřazeného řídícího systému každých 5 ms. Tato doba je vyhovující pro většinu řídících systémů pracujících v reálném čase.

AS-Interface je specifikován jako systém soustavy PELV. Tím odpadá nutnost požití ochranného vodiče PE. A tím i náklady na instalaci.

Se zvláštní funkcí "Safety at Work" = bezpečnost při práci, nabízí tento sytém možnost vysílání standardních údajů společně s bezpečnostními údaji pomocí jednoho kabelu. To znamená, že také kabeláž nouzového zastavení stroje nebo zařízení může být relizována přes AS-Interface.I tím se zvyšuje komplexnost instalace a snižují se náklady.

V tomto systému je smaozřejmost i přenos analogových hodnot bez nutnosti použití stíněného kabelu.

Kabel pro přenos AS-Interface je nestíněný dvouvodičový kabel (viz. obr. 1), vodiče nejsou kroucené a kabel není zakončen terminátorem (ukončovací rezistor sběrnice). Po kabelu se zároveň přenášejí data a napájení pro slavy.

Obr. 1. kabel pro AS - inetrfaceASi kabelasinterface

I když kabel není stíněný, integritu dat v průmyslovém prostředí (velmi rušivém) zajišťuje symetrická konstrukce kabelu a kontrolní mechanizmus. Chyby komunikace jsou ojedinělé a při jejich výskytu jsou okamžitě zjištěny a odstraněny opakováním telegramu. Doba cyklu se tím prodlužuje jen o pouhých 0,15ms. Systém je tudíž dostupný i v prostředí velmi zatíženým rušením. Zároveň přesnost plochého kabelu zajišťuje velmi jednoduché připojení slavů. V slavu je přesná drážka pro kabel, vybavena hroty. Tyto je po připojení vpíchnou do izolace kabelu a díky přesnosti se propojí s vodiči kabelu.

Komponenty systému AS-Inetrface jsou vzájemně funkčně slučitelné. Slučitelnost je součástí specifikace a týká se hlavně slavů. každý slave, který vyhovuje specifikaci, může pracovat vzájemně v rámci jedné sítě. tato zásada je dodržena u všech rozšiření a vylepšení systému. První prototypy slavů z roku 1992 mohou být i dnes připojený na libovolný master, vyráběný v současnosti pracuje stejně spolehlivě jako jakákoliv nová komponenta.

Pokračování příště

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde